Полк “Азов”. Способи евакуації з поля бою застряглих та підбитих танків

На полі бою танк – страшна бойова машина, яка може завдати техніці та укріпленням ворога великої шкоди. Але варто пам’ятати, що в той самий час, через свої великі розміри, він може стати і головною мішенню для противника чи натрапити на протитанкову перешкоду та ворожі пастки. Окрім того, під час виконання бойових завдань танкам доводиться проводити маневри та долати ділянки на пересічній місцевості, через що машина може застрягти в ярах та болотах.

Про найбільш поширені випадки, під час яких доводиться проводити самовитягування при застряганні у багнюці, а також евакуацію за допомогою танкового тягача чи ще одного танка з поля бою та порядок роботи під час евакуації розповів командир танка танкової роти полку АЗОВ друг Хруст.

«Загалом танк – машина, яка добре справляється із проходженням перешкод на пересічній місцевості, особливо тоді, коли топографія цієї місцевості добре відома екіпажу. Тому найчастіше причиною для евакуації є потрапляння в машину ворожого снаряда чи наїзд на ворожу пастку, – пояснює друг Хруст. – Найімовірніше, в такому випадку знадобиться допомога спеціального броньованого танкового тягача або ж ще одного танка. Перед початком буксування від машини, яка буде евакуювати, до підбитого танка хрест на хрест прикріплюються два троси. В такій ситуації важливо пам’ятати і про безпеку, бо підбитий танк у купі із тягачем чи другою бойовою машиною стає подвійною ціллю, тому процедуру евакуації варто проводити під щільним прикриттям димової завіси».

Якщо підбитий танк певний час простояв на полі бою без екіпажу, то знадобиться допомога саперів, адже важливо перед початком евакуації перевірити, чи не замінований він. Зовнішнім прикладом мінування можуть послужити замасковані дроти, які прикріплені до машини. Щоб знешкодити такі пастки, потрібно їх перерізати в кількох місцях по довжині та біля місця кріплення, але в жодному випадку не рвати. Після того потрібно знайти заряд та знешкодити їх. Також варто уважно оглянути гусениці. Люки не можна відчиняти швидко та різко.
«Проте не варто забувати і про варіанти, коли ураження від противника не було. З певних причин машина може просто застрягнути в болоті чи при заносі на поганій дорозі потрапити в канаву або котлован, – продовжує друг Хруст. – Тоді все, звісно, значно простіше і, ймовірно, навіть не знадобиться допомога іншої машини. Наприклад, під час застрягання танка в болоті або багнюці можливе його витягування за допомогою колоди, яка на такий випадок має бути прикріплена в кожного танка позаду. Колода прив’язується до гусениць і завдяки потужності власного мотора та чіплянню за землю танк вибирається з болота. Якщо ж поблизу є міцні нерухомі предмети (валуни, пні чи дерева), то до них прив’язуються довгі троси, а інші кінці тросів – до передніх нижніх траків гусениці танка».

Перераховані вище способи витягання танків, звісно, не охоплюють усіх можливих випадків застрягання чи ураження, проте є одними з основних у таких ситуаціях. Варто враховувати, що під час витягання застряглих танків, коли не потрібне застосування великих тягових зусиль, замість тягача чи другого танка можна використовувати трактори та лебідки. У випадку ж, коли для витягання танка потрібно докласти тягових зусиль, які перевищують вагу самого танка, варто уникати застосування інших бойових машин чи тягачів без використання додаткових зусиль, щоб уникнути виходу зі строю через зрив вузлів трансмісій, обривів причіпних і буксирних пристроїв у момент зрушення з місця. Тому в такому випадку варто застосовувати поліспасти (механізми, призначені для підйому та пересування важких предметів і складаються з тягового пристосування, системи блоків та троса).

“Національний Корпус” Закарпаття