Країни, які змогли : РУМУНІЯ vs КОРУПЦІЯ

Одним із взірців результативного подолання корупції серед держав колишнього соцтабору стала Румунія. У боротьбі з корупцією Україна відстає від Румунії на 15 років.
За останні 11 років в Румунії на корупції були впіймані та понесли кару: один чинний прем’єр-міністр, один колишній прем’єр, двоє заступників голови уряду, 20 міністрів та екс-міністрів, 53 депутати й 19 сенаторів. Близько двох тисяч осіб були засуджені у Румунії за зловживання владою.
Румунія почала серйозну антикорупційну боротьбу, багато людей отримали тюремні вироки, багато хто втратив свої статки. Майно корупціонерів за ці роки конфіскували аж на два мільярди євро.
Це сталося унаслідок здійснення належних юридичних процедур, висунення обвинувачень, які були підтверджені в суді. Створення незалежного правосуддя дало змогу перевіряти матеріали та правильно оцінювати висунуті обвинувачення.
В Румунії вдалося створити спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, яка є поєднанням НАБУ та САП, якщо порівнювати з Україною. Її уповноважили вести розслідування та направляти справи до суду.
Також в Румунії лише одна єдина структура несе повну відповідальність за ведення справи від початку і до кінця. В Україні ж для цього задіяні дві чи три структури, а кожна з них починає перекидати справу з однієї до іншої, починаються взаємні претензії, закиди у затягуванні, неналежному оформленні тощо.
Що ж робити українцям, щоб подолати корупцію?
Головні речі, які потрібні українцям для успіху – реформована й незалежна система судів, ефективні установи та стабільне антикорупційне законодавство. В Україні ми зараз маємо справу зі старими нереформованими судами, які просто саботують розгляд справ. Антикорупційне бюро повинно отримати право на самостійне прослуховування та об’єктивний і неполітизований аудит, без посередництва державних спецслужб.
Та в першу чергу потрібно навчитися змінювати самих себе, тому що корупція існує не тільки на високому рівні, вона є в кожному з нас. Ті, кого обирає народ, є віддзеркаленням менталітету самого ж народу. Усе починається з хабара, коли тебе спіймали п’яним за кермом. Тому цей процес потрібно змінювати кожному.