Герб у вигнанні

Герб у вигнанні

Микола Битинський — український художник-графік, геральдист, розробник емблематики та уніформології, автор двох нагород УНР — Хреста Симона Петлюри та Воєнного хреста, та автор проектів державної символіки України.

Як відомо, у 1939 році Микола Битинський вчителював у селі Білки Іршавського району, а пізніше був учасником Карпатської Січі. Певний час він перебував на службі в Управі Музею визвольної боротьби України в Празі, а в 1942-45 роках — на примусовій праці в Німеччині.

Саме він розробив проект середнього герба України на замовлення уряду УНР в екзилі у 1939 році. До композиції герба увійшли зображення етнічних українських земель, що на час створення проекту перебували в складі різних державних утворень: Чехословацької Республіки, Другої Речі Посполитої, Румунського королівства та СРСР. До роботи увійшов і дещо модифікований герб Підкарпатської Русі/Карпатської України.

Ідея Герба жевріла у середовищі української еміграції, яка була в передчутті важливих світових змін та мала надію на відродження України. Проект Битинського був популярним аж до моменту проголошення незалежності України.

Лейтмотивом цієї праці стала соборність українських земель. Оригінал роботи зберігається у фондах Слов’янської бібліотеки в Празі.