День великої перемоги Святослава над хазарами

3 липня 964 року військо великого руського князя Святослава Хороброго здобуло славну перемогу над Хазарським каганатом.

Хазарія – паразитична держава, котра протягом багатьох років винищувала населення слов’янських племен, руйнувала своїми набігами всі південні області Київської Русі, обкладаючи їх даниною, і поширювала свій вплив все далі на Північ. Готуючи наступ на Хазарію, Святослав відкинув фронтальний натиск через Волго-Донське межиріччя і зробив грандіозний обхідний маневр. Князь рушив на Північ і підкорив залежні від каганату землі слов’янського племені вятичів, вивівши їх із зони хазарського впливу. Далі князівська дружина спустилась Волгою та розгромила залежні від каганату племена волзьких булгар і буртасів. Так Святослав убезпечив свій північний фланг. Хазари не очікували удару з Півночі. Вони були дезорганізовані подібним маневром і не змогли організувати серйозну оборону. Зрештою Святослав, здійснивши безпрецедентний похід довжиною у тисячі кілометрів, один за одним захоплював опорні пункти хазар – столицю Ітіль, фортеці Семендер, Саркел – та розбив військо кагана. Ці битви зруйнували міць Хазарського каганату, який припинив своє існування на рубежі X-XI ст. Кінець Хазарії означав об’єднання в єдиній державі здебільшого східнослов’янських племен. Для самої Київської Русі ця перемога означала колосальне зміцнення могутності, вихід на головні ролі у світовій політиці того часу, торжество руської зброї і духовної переваги над кочівниками-хазарами.

Як наші предки боролися з недругом тисячу років тому, так і зараз українське військо воює проти необільшовицьких окупантів за мир та спокій на наших історичних землях. І результат цієї війни може бути, безсумнівно, також лише один – грандіозний наступ і остаточна перемога України. Приклад великого пращура надихає наших воїнів на боротьбу.

Сьогодні ми, нащадки тих славних героїв і князя Святослава Завойовника, вшановуємо їхній подвиг. На честь великої перемоги на базі полку АЗОВ в Урзуфі буде встановлено святилище Перуна та проведено спортивні змагання.

“Національний Корпус” Закарпаття

Comments

comments